nisfarm.ru

Pedagogická rada ve škole a mateřské škole: organizace, příprava, chování, účel, úkoly, formy, vývoj

Rada učitelů je kolektivní orgán pro nezávislé řízení zaměstnanců vzdělávacích institucí, který působí průběžně. Takové poradenství je zapotřebí k tomu, aby bylo možné zvážit a vyřešit důležité otázky akademické a mimoškolní práce v OS. Činnost pedagogické rady je upravena nařízeními pro učitelskou radu.

Podobné funkce zastupují ve všech vzdělávacích organizacích, ve kterých je více než tři učitelé. Její ředitelka je ředitelkou školy. Pedagogická rada navíc zahrnuje pedagogy, běžné učitele, organizátory mimoškolní aktivity, lékař, školní knihovník, stejně jako vedoucí mateřského výboru. Ostatní členové mateřských výborů, například z různých tříd, stejně jako zástupci partnerských organizací, vedoucí dětských klubů, se také mohou podílet na rozšíření kompozice.

pedagogická rada

Cíle Rady

Účel pedagogické rady závisí na tématu schůze:

  • sestavování plánu činnosti školního kolektivu;
  • definování způsobů, forem měnícího se školního vzdělání;
  • seznámení s inovací v pedagogice, zavedení nových vzdělávacích standardů učiteli vzdělávací instituce;
  • analýza práce za půl roku, rok;
  • hodnocení stavu vzdělávacího a výchovného procesu;
  • morální výchova žáků, úroveň kultury, dodržování Charty školy;
  • analýza výuky některých akademických oborů.

Pedagogická rada ve škole umožňuje seznámit s kolegy zkušenosti nejen učitelů OU, ale i učitelů z jiných lycea, škol, gymnázií. Během těchto akcí mají učitelé příležitost zlepšit své dovednosti, analyzovat dosažené výsledky a stanovit nové cíle pro své aktivity.

Úkoly Rady

Základní úkoly pedagogické Rady - spojením úsilí celého týmu o zlepšení motivace ke vzdělávání a zavedení pokročilých pedagogických zkušeností v práci konkrétní školy.

Rozmanitost činností učitelské rady

Podle nařízení o OS jsou tyto druhy fungování rady znamenají:

  • tématické (vědecko-pedagogické, psychologické);
  • výroba a podnikání;
  • výběr programů, učebních osnov, metod, forem výchovně vzdělávacích a učebních postupů, jakož i vývoj způsobů řešení těchto úkolů;
  • vytváření podmínek pro pokročilé vzdělávání učitelů, šíření jejich pokročilých pedagogických zkušeností, práce na zpřístupnění tvůrčího potenciálu učitelů OU;
  • vypracování otázek týkajících se post-hodinového vzdělávání: organizace skupin, klubů, studií;
  • pedagogická rada pro přijímání absolventů ke zkouškám, k překladu, k odchodu na rekvalifikaci, k oživení nebo k propagaci;
  • vypracování doporučení o využití experimentálních a experimentálních činností;

Rada učitelů ve škole má právo stanovit směry interakce školy s jinými veřejnými a státními institucemi a organizacemi.

činnost pedagogické rady

Funkce školní rady

Vzhledem k činnostem rady lze argumentovat, že vykonává několik funkcí najednou. Pedagogická rada je multifunkční orgán. Řeší administrativní, vzdělávací, metodologické, sociální a pedagogické problémy existující v útulku. V závislosti na konkrétní situaci je jednou z úkolů zařazena jako prioritní škola nebo jeho zástupci při přípravě příprav na pedagogickou radu.

Řídící funkce jsou různé: diagnostické, poradenské, odborné, legislativní, kontrolní, prognostické.

Legislativní orgány se skládají z kolektivních rozhodnutí, která jsou přijímána v průběhu otevřeného hlasování, jsou povinná pro výkon každého školního zaměstnance. Jedná se například o rozhodnutí týkající se uplatňování určitých učebních osnov a metod, postupu osvědčování zaměstnanců OS a sledování kvality vzdělání.




Poradenské funkce předpokládají kolektivní diskusi o určitých informacích o výchovném a výchovném procesu, hledání doporučení pro změnu současné situace.

Obecně-diagnostické funkce přebírají takové formy pedagogické rady, během kterých se experimentálně experimentální práce, psychologické, lékařské vyšetření provádí.

Plánovací a prognostické funkce předpokládají výběr plánu rozvoje školy, výběr učebních osnov, učebnic a metodických plánů.

Funkce odborného monitoringu předpokládají nejen vedení pedagogických rad, ale i přípravu zpráv o práci školy, učitelů, o dodržování Charty vzdělávací instituce zaměstnanci a studenty.

Nápravné funkce jsou spojeny se zavedením změn a úprav připraveného pracovního plánu školy s ohledem na změny v zemi, ve světě.

přípravu pro pedagogickou radu

Pokyny pro činnost

Pedagogická rada v mateřské škole má stejné aktivity jako ve školách. Rozdíly jsou jen v metodické části práce tohoto samosprávného orgánu. V metodické funkci rady existuje několik směrů: vývoj, analytická, výuka, informační, aktivace.

Organizace pedagogické rady informační orientace předpokládá přípravu informačního sdělení o situaci ve vzdělávacím procesu, způsobech, jak je zlepšit. Taková setkání podporují pokročilé pedagogické zkušenosti, analyzují hlavní úspěchy moderní pedagogiky.

Obecně-analytický směr předpokládá podrobnou analýzu úrovně výuky jednotlivých akademických oborů, zprávu o změně kvality znalostí.

Pedagogická rada v mateřské škole vývojového směru předpokládá studium zkušeností inovačních pedagogů, výběr nových vzdělávacích metod.

Směr výuky ped. zastupuje zvýšení pedagogických kvalifikací. Proto učitelé a učitelé nejen analyzují vývoj pedagogických rad nabízených kolegy, ale prokazují své dovednosti, zajímavé metodologické nálezy, přenášejí znalosti.

Aktivační směr spočívá v aktivizaci úsilí celého týmu učitelů, všech metodických struktur týkajících se práce na metodologických tématech.

Každý člen týmu si vybírá vlastní téma pro metodickou práci, pracuje na něm po dobu 2-3 let, poté sdílí s kolegy výsledky své práce.

rozvoj pedagogických rad

Příprava na pedagogické poradenství

Aby bylo zasedání plodné, byly pro něj poskytnuty informativní, vážné předběžné přípravy. V každé vzdělávací instituci existují metodická sdružení učitelů, včetně učitelů v různých oblastech: humanitární, přírodovědecké, pracovní. Z každé asociace je jeden nebo dva lidé vybráni do kreativní skupiny, která připravuje budoucí pedagogickou radu. Členové tvůrčí skupiny rozvíjejí plán setkání, vybírají témata zpráv, identifikují řečníky a řeší všechny organizační a metodologické problémy. V případě potřeby se členové tvůrčí skupiny podílejí na školení dalších učitelů a dalších specialistů. Taková kolektivní činnost posiluje vnitřní disciplínu, vytváří odpovědnost, organizaci.

Sociálně-pedagogické funkce radů OU

Takové funkce spočívají v komunikaci, sdružování učitelů s žáky, rodiči, jinými vzdělávacími institucemi. Kromě toho je to samosprávný orgán, který koordinuje a integruje práci s veřejnými organizacemi, rodinou a školou.

Obsah učitelské rady

Specifičnost obsahu rady závisí na tématu, je možné pokrýt hlavní problémy moderní pedagogiky. Nejčastěji se problematika vzdělávacího nebo vzdělávacího procesu formalizuje v konkrétní práci (stručný nápad). Pro každou školu je tato práce vybrána nezávisle, proto kreativní skupina pracuje.

V moderních pedagogických radách předložíme věcnou práci v podobě samostatných modulů.

Znalosti, dovednosti, schopnosti studentů

Tento blok zkoumá problémy týkající se standardů, programů, kontinuity, komunikace mezi subjekty. Stejná část obsahuje také otázky týkající se metod a forem kontroly ZUN, stejně jako diagnostiky, možnosti práce se studenty, kteří zaostávají.

Vzdělávací pedagogické technologie

Jsou zohledněny otázky týkající se individualizace a diferenciace vzdělávání, jakož i různých vyučovacích a vývojových technologií. Jak klasická technologie, tak i alternativní možnosti výuky a vzdělávání školních dětí mohou být považovány za téma rady učitelů.

Lekce

Takový blok pedagogických rad je věnován moderním požadavkům na lekci, způsobům aktivace kognitivní činnosti dětí, alternativním typům vzdělávání.

Vzdělávání

V průběhu pedagogické rady jsou v moderních realitách zvažovány cíle a podstatu výchovy, role mimoškolních aktivit a mimoškolní činnosti, jakož i socializace studenta v útulku.

formy pedagogické rady

Moduly pro kontrolu

Moderní problémy pedagogických rad mohou být vymezeny v následujících modulech:

  • Modul A. Žáci ZUN.
  • Modul B. Zvažování vzdělávací pedagogické technologie.
  • Modul C. Lekce, její komponenty a funkce.
  • Modul D. Vzdělávací proces, jeho specifičnost, účel.
  • Modul E. Aktivity třídního učitele.
  • Modul E. Otázky související s rozvojem vzdělávací instituce.
  • Modul G. Učitel.
  • Modul N. Učitel.
  • Modul J. Socium, rodina v procesu učení.

První tři moduly charakterizují vzdělávací proces, D a E se vztahují k výchově, G, H, J souvisí s objekty a předměty. Vzdělávací proces zahrnuje propojení všech modulů, identifikaci nejkomplexnějších a jejich diskusi v průběhu metodického poradenství. Tento proces řídí administrativa, metodická školská služba a pedagogická rada se zabývá řešením a řešením všech vznikajících problémů. Umění správy Útulku se projevuje v prevenci různých problémů a konfliktů a hledání způsobů, jak je eliminovat v počáteční fázi.

Tato téma, která je předána učitelům, je analyzována, zařazena do agendy rady.

Jak učinit pedagogickou radu efektivní

Na začátku je zdůrazněno jasné směřování (téma) pedagogické rady. Pak je vybrána teorie, nejlepší zkušenost učitelů, psychologů, týkající se uvažované otázky. Dále psycholog, sociální pedagog, třídní učitelé, učitelé provedli dotazníky, diagnostiku, odhalují stav OS v tomto směru. Podle výsledků dotazníku je zvolena výchovná a metodická podpora, jsou vybíráni mluvčí.

organizace pedagogické rady

Druhy učitelských rad

V závislosti na způsobu vedení může být rada tradiční a netradiční. Klasické porady mohou být prezentovány ve formě zpráv, práce problémových skupin, workshopů, následuje diskuse o zprávách. Setkání netradičních učitelů probíhá vzdělávací aktivity ve formě tvůrčích zpráv, aukce, soutěže, obchodní hry, pedagogické konzultace, prezentace.

Mezi nedostatky tradičních pedagogických rad, vyjádříme minimální činnost samotných učitelů. Pro vyřešení podobného problému je možné uspořádat několik tvůrčích skupin učitelů. V první fázi je téma rozděleno na několik samostatných podtémů, z nichž každá je nabízena samostatné skupině učitelů. Je vytvořen obecný plán pedagogické rady, jsou psány otázky, které budou probíhat v průběhu práce.

Ve druhé fázi se každé kreativní skupině nabízí individuální úkol. Skupiny problémů spolu s administrací vzdělávací instituce uvažují o dalších aktivitách: věcné desetiletí, semináře, metodické dny, účast na hodinách. Ve stejné fázi se studuje dokumentace útulku, připravuje se oznámení o plánované učitelské radě, připravuje se návrh rozhodnutí, zvažují se doporučení.

Ve třetí etapě se sama koná pedagogická rada. Jeho doba trvání nepřesahuje 2,5 hodiny. Předseda a sekretářka jsou vybíráni, zápis z jednání je veden. Předseda vysvětluje pravidla pro vedení rady učitelů, vyslovuje předvolání a hlasuje. Návrh rozhodnutí pedagogické rady je připravován předem, po schůzi se o něm hlasuje. Během otevřené diskuse jsou do navrhované verze návrhu vloženy pozměňovací návrhy, vysvětlení a dodatky a teprve poté hlasují pro konečnou verzi rozhodnutí.

úkoly pedagogické rady

Závěr

Tradiční pedagogické rady se postupně stáhnou ze vzdělávacích institucí, neboť předpokládají pouze povrchní studium problémů, které představují. Taková setkání připomínají spíše některé instruktáže s abstraktními zprávami, které nevážejí teorii a praxi. Taková setkání mají jen malý vliv, učitelé nemohou během těchto událostí ukázat své tvůrčí schopnosti.

Pedagogické rady, které se konají netradičním způsobem, umožňují vytvářet skutečné tvůrčí dílny. Učitelé si navzájem demonstrují svůj inovativní vývoj a původní zjištění, identifikují nejlepší techniky během společného sporu.

Sdílet na sociálních sítích:

Podobné
© 2021 nisfarm.ru